2025.05.19, Hétfő
Egyetemisták terveztek utcabútorokat a BudaPartra – íme a díjazott koncepciók
Fotók: Erdei Mihály / Magyar Építők

Egyetemisták terveztek utcabútorokat a BudaPartra – íme a díjazott koncepciók

magyarepítok.hu

2025.05.19. 12:26

Sikerrel zárult a Market Építő Zrt. és leányvállalata, a PREbeton Zrt. által meghirdetett BudapART – Bútortervező pályázat, amelynek eredménye a XI. kerület új városnegyede, a BudaPart utcaképét gazdagíthatja.

Lapunk korábban már beszámolt a kezdeményezésről, amelynek célja az volt, hogy olyan kortárs, esztétikus és funkcionális utcabútor-koncepciók szülessenek, amelyek a BudaPart városnegyed karakteréhez illeszkednek, és amelyek a BudaPart fejlesztési projekt keretében meg is jelenhetnek majd. A XI. kerületi lakó- és irodanegyed a Property Market Kft. fejlesztésében és a Market Építő Zrt. generálkivitelezésében immár jelentős részben megvalósult, illetve folyamatosan bővül továbbra is.

 

 

Mi alapján döntöttek?

A pályázatra egyetemisták jelentkezhettek. A zsűri pedig sokrétű szempontrendszer szerint értékelte a műveket:

  • az ötletek egyediségét, kreativitását és esztétikai minőségét,
  • a megvalósíthatóságot, gyárthatóságot és gazdaságosságot,
  • illetve azt is vizsgálták, hogy a tervezett bútorok mennyire harmonizálnak a BudaPart arculatával, miként illeszkednek az épített környezetbe, tükrözik-e a kortárs design elvárásait; valamint, hogy képesek-e a hosszútávú, fenntartható városfejlesztés részévé válni.

A bírálat során kiemelten értékelték az anyagtakarékosságot, a környezettudatossági faktort, illetve a megálmodott utcabútor-elemek funkcionalitását, felhasználóbarát kialakítását és emberközpontúságát is.

 

 

Négy utcabútorszett makettjét is bemutatták

Május 15-én, a Market székházában ünnepélyesen mutatták be a legjobban sikerült darabokat, illetve kihirdették azt is, hogy a négy különféle utcabútorból (pad, hulladéktároló, növénytartó és kerékpártároló) álló szettek közül mely háromnak adott érmet a szakmai zsűri, illetve melyik nyert az online közönségszavazáson.

Az I. helyezést Gajdács Gergő, a II. helyet Martinek Júlia Zita, a harmadikat pedig Tóth Zsófia bútorcsaládja nyerte el, a közönségszavazás nyertese pedig Varga Emma lett.

A verseny első három díjazottja között összesen egymillió forintot osztottak ki az elismeréssel együtt (500, 300, illetve 200 ezer forintot), a közönségszavazás nyertese pedig különdíjat kapott (két bérletet az MCC Fesztre és egy egyedi, PREbeton betonemléket).

 

 

Alapformákat választottak

Az eseményen lapunk is részt vett, ahol a díjazottakat meg is szólíthattuk.

Gajdács Gergő, az első helyezett pályamű alkotója elmondta: a formatervnél három különböző irány is felmerült, legfontosabb szempontnak pedig a kivitelezhetőséget vette; „az volt a cél, hogy tiszta és költséghatékonyan megvalósítható végeredmény szülessen. A kevesebb több volt a vezérlő elvem” – tette hozzá.

„Sok kérdés volt a fejemben, ezért is futott párhuzamosan három elképzelés – emlékezett vissza. Hatalmas megtiszteltetés, hogy a karrierem elején megnyerhettem ezt a pályázatot, hiszen még első évem töltöm az egyetemen.”

 

 

Martinek Júlia Zita, a második díjat elnyerő pályázó lapunknak összegezte az elképzeléseit: „azzal kezdtem, hogy benyomást szereztem a helyszín színeiről és karakteréről. Olyan alapelemet kerestem, ami a kubikus formákhoz illeszkedik és minden termékre alkalmazható.

Egy szabálytalan négyszög lett a termékek alapformája, amelyek tervezésénél igyekeztem figyelni az anyagmennyiségre is.”

„Arra törekedtem – mesélte –, hogy egyszerre szép és gyártható bútorok jöjjenek létre. Talán a legnagyobb kihívás az volt, hogy motiváljam magam, mert ez volt az első olyan projektem, amit tanulmányaimon kívül, saját szorgalomból valósítottam meg.”

 

 

Tóth Zsófia harmadik helyezést elnyert alkotásával a környezet raszterességére reflektált: „építészmérnök hallgatóként az egyetemen nemrég találkoztam a parametrikus tervezés eszközeivel. Itt született egy utcabútor-ötletem, ami után megláttam a pályázati kiírást. Kimentem tehát a helyszínre és megnéztem, hogy az elképzelésem illeszkedne-e a környezetébe. Úgy ítéltem meg, érdemes lehet beadni a tervet.

A BudaPart, mint a Dunára reagáló épületegyüttes jelenik meg a finom hullámvonalakban, ez a motívum egyben össze is fonja a termékcsaládot.”

 

 

Lapokból áll a bútor, a hézagosság pedig jelentősen csökkentette az anyagszükségletet. „Korábban – tért ki a nehézségekre – nem terveztem bútort, az egyetemen nem találkoztam ilyen feladattal. A legnagyobb nehézséget ennek ellenére az jelentette, hogy más programot kellett használnom a bútorokhoz, mint amit az építészeti tervezéshez szoktam.

 

 

Varga Emma, a közönségszavazás nyertese így foglalta össze tervét:

„bútoraim formavilágát a sziklák inspirálták. A Kopaszi-gát mellett, a Duna-parton lévő ingatlanfejlesztés természethez való kapcsolása volt ezzel a célom.”

„Sötétszürke, matt, kevés anyagból létrehozott, minimális méretű bútorokra törekedtem – részletezte. Betonból pedig szinte minden elemük megvalósítható, csupán egy-két fém kiegészítőre van hozzájuk szükség.

Tájépítésznek tanulok, így érdekes volt egy másik világba betekinteni – nehéz is volt megoldanom, hogyan modellezzem meg a darabokat. Ebben végül építőművész nővérem nyújtott segítséget. Nagyon nagy öröm, hogy a közönség az én tervemet választotta.

 

 

Fiatalok bevonása a cél

A nyertes pályaműveket kiállítják a Market székházban, valamint ezen a linken is megtekinthetőek.

Magáról a pályázatról Wolf András, a Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese a következőket mondta: „Market Csoport fontosnak tartja a fiatal tehetségek bevonását és az utánpótlás-nevelést. Lehetőséget szerettünk volna adni a diákoknak, hogy megmutassák kreativitásukat a városfejlesztés e speciális területén.”

Emellett a PREbeton részéről is megfogalmazódott az igény, hogy aktívan bekapcsolódjon az utcabútorok tervezésébe és gyártásába, mivel a hazai piacon kevés a minőségi, innovatív megoldás – tette hozzá a Market képviselője.

Mint megtudtuk: azért is kérték egy-egy szett megtervezését, mert formavilágukban összehangolt utcabútorokat szerettek volna a pályaművek között látni. Ezzel összekapcsolódik az az információ is, hogy a zsűri számára kiemelten fontos szempont volt a benyújtott tervek megvalósíthatósága és gyárthatósága is, annak a deklarált célnak megfelelően, hogy a pályaművek sorozatgyártásra alkalmas, valódi termékké válhassanak.

A pályázatot összességében nagyon pozitívan fogadták mind az egyetemek, mind pedig a diákok, amit a regisztráltak magas száma – több mint 150 diák tíz hazai egyetemről – is jól mutatott.

Érdemes követni a cégcsoport közösségimédia felületeit azoknak, akik a jövőben értesülni szeretnének az ehhez hasonló lehetőségekről és a Market Csoport további tehetséggondozó programjairól.

 

 

Galéria

HelyiMarket Építő Zrt.pályázatokutcabútorPreBeton Zrt.