A városrész ókori történelmet bemutató múzeumában bikaölő Mithrász templomát nézhetik meg az érdeklődők.
Hamarosan megnyílik Magyarország második szabadon látogatható mithraeuma, vagyis Mithrász-szentélye. Az indiai vallásokból a perzsa kultúrán keresztül a Római Birodalomba eljutott istent Európában titkos szertartások közeppete, egy misztériumkultusz keretében tisztelték követői. Így annak ellenére, hogy a késői császárság idején sokan tartoztak vallásához, kevés temploma maradt fent, hazánkban eddig csak Fertőrákos közelében restauráltak ezek közül egyet.
A most az Aquincumi Múzeumban átadott helyreállított Mithrász-szentélyt először 1941-ben tárták fel. Az itt talált kivételes leletegyüttes darabjai, köztük a bikaölő istenség kultuszszobra, csak most, 77 évvel később láthatóak először együtt, eredeti környezetükben.
A szentély romjai az 1990-es évekig egy nem látogatható, fákkal és gazzal benőtt területen feküdtek. A romok fölé emelt védőépület ötlete csaknem 20 éve született meg, a fő cél a maradványok megóvása és egy méltó kiállítórészleg kialakítása volt – mondta el a átadóünnepségen Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum nyugalmazott igazgatója.
A Mithrász-szentélyt először június 23-án, a múzeumok éjszakáján láthatja a közönség.
Az építkezés vagy felújítás számtalan döntés meghozataláról szól, az egyik leginkább kritikus pont pedig az otthonunk stílusának megtalálása. Különösen akkor, ha több irányzat tetszik, vagy bizonytalanok vagyunk. Az olyan részletek esetében, amelyek meghatározóak az összkép szempontjából, illetve évtizedekig velünk maradnak, rendkívül fontos, hogy jól döntsünk. Ilyen a tető is, ami nagymértékben befolyásolja az épület megjelenését. Modern minimalizmus vagy klasszikus külcsín? A Terrán sík tetőcserepeinek letisztult vonalvezetése és gazdag színpalettája széles spektrumon teszi lehetővé a legmegfelelőbb modell kiválasztását. A Zenit Max és Rundo termékcsaládokkal a legmagasabb színvonalon valósíthatók meg a tetőálmok.