Nem egy futurisztikus filmből vett jelenet, hanem a valóság, van aki szerint hasznos, más megközelítésben viszont a totális ellenőrzéshez vezethet.
Belgium egyik legmenőbb high tech fejlesztő és szolgáltató cége, a New Fusion a vállalat flandriai központjában, Walemben próbál ki egy sokak számára bizarrnak tűnő módszert. Eddig az alkalmazottak belépőkártyájában volt azonosító chip: ezzel léptek be a főbejáraton, nyitották a belső ajtókat és aktiválták számítógépüket. Sokszor előfordult azonban, hogy otthon felejtették, vagy elvesztették a belépőt, ezért a cég vezetése kísérleti jelleggel nyolc alkalmazott kezén a bőr alá ültette be a rizsszem nagyságú chipet.
A New Fusion szerint ezzel a módszerrel egyszerűbbé vált az alkalmazottak élete. A 100 eurós chip nem csak a vállalaton belül hasznos, hiszen összeköthető okostelefonnal is, továbbá baleset vagy rosszullét esetén a mentők gyorsan azonosíthatják vele a segítségre szorulót, bemérhetik tartózkodási helyét és hozzájuthatnak a számukra fontos információkhoz.
Az emberi jogok belgiumi ligájának vezetője, Alexis Deswaef azonban aggodalmait hangoztatta. Szerinte a beosztottak totális ellenőrzését is lehetővé teszi ez a módszer. A francia sajtóban is azt írták, bevezetésének náluk jogi akadályai lennének.
A chipbeültetésre ugyanakkor másutt is történtek már kísérletek: 2015-ben először az Epicenter svéd irodatechnikai cég alkalmazta, és egy másik belga vállalat is kipróbálta már. 2016-ban beléptető rendszerként használta egy argentin futball klub, korábban pedig egy exkluzív spanyolországi diszkó törzsvendégei kaptak a bőrük alá chipet. Ezzel léphettek be és fogyasztásukat is ezzel fizették.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.