Közel 50 éve dolgozik az építőiparban: benne van a munkája a rendszerváltás előtt épült fővárosi metróvonalakban ugyanúgy, mint az ezredforduló után megújult barokk városközpontokban. Neubauer Péter a Penta Általános Építőipari Kft. projekt koordinátoraként a mai napig folyamatos innovációra alapoz, és azt is alkotómunka részének tartja, amikor a projekt többi szereplőjével megtalálja a közös nevezőt.
„Édesanyám a Lakóterv vállalatnál dolgozott, ahol fiatal koromban neves építészekkel találkozhattam és megismerhettem a munkáikat. Itt tanultam meg azt, hogy a kivitelezés egy rendkívül összetett feladat. Egyrészt meg kell találni a tervnek megfelelő anyagokat és technológiát, de része a szerepkörnek az is, hogy javaslatokat tegyünk a változtatásokra” – mondja el az interjú elején Neubauer Péter.
A szakember első diplomáját a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán szerezte, ezt követően pedig a Közlekedési és Metró Építő Vállalatnál (KÉV Metró) kezdte mérnöki pályafutását, még 1971-ben. Eleinte a Déli Pályaudvar munkahelyi mérnöke volt, majd építésvezető-helyettesként végül pedig építésvezetőként meghatározó feladatokat látott el. Az M2 és M3 metróvonalon az állomások beépítését, a pályaszerkezetet építését és alagútépítést is irányította, miközben közgazdasági diplomát is szerzett.
1986-ban váltott és a BONEX-nél folytatta, ahol már főépítésvezetőként kezdett. Itt egy akkor újdonságnak számító technológiával, a máig használt csőbéleléssel dolgozott. „Változatos közműfelújításokban vehettem részt, Lengyelországban is több városban vállaltunk munkát.”
A Pentához 1998 májusában érkezett, szintén főépítésvezetőként. Elmondása szerint a folyamatos innováció, az új technológiák használata, új gépek megismerése vitte előre karrierjében. „A kivitelezési feladatok egyre változatosabbak lettek, a Penta vállalatvezetése folyamatosan biztosította az új eszközöket és technológiákat, én pedig termelési főmérnök, majd termelési igazgató lettem, eközben egyre többféle kihívásnak feleltem meg.”
A Penta nevéhez a mélyépítés szinte minden területe köthető: Neubauer Péter kiemeli ezek közül a térépítészetet. „Számos város történelmi központjának, köztereinek megszépítésén dolgoztunk: ezek pedig egyedi létesítmények. Mind a változatosság, mind pedig maga az esztétikai élmény nagy élvezet volt számomra: talán ezek a kedvenc munkáim. A barokk városokban a központhoz illeszkedő új burkolatokat, vízjátékokat és növényzetet készítettünk, a kezünk nyomát viseli Vác, Tata, és Eger is.”
„Természetesen Budapesten is sok hasonló kivitelezés folyt: nagyon szerettem a Ferenciek terén és környezetében végzett munkánkat is, mert ez volt az egyik legnagyobb kihívás számunkra - már az összetettsége miatt is.”
Utóbbi projektben a közúti aluljárót számolták fel, miközben a gyalogos aluljáró és metró üzemeltetését is meg kellett oldaniuk. „Ezért a födém szerkezeti alátámasztó falát el kellett bontani, miközben az alujáró fölött autóforgalom is volt, és az aluljáróban a gyalogosok közlekedését is biztosítani kellett. A tervezett bontási munkákhoz a munkagödör megtámasztására is egyedi megoldást alkalmaztunk, előre gyártott beton szögtámfalak és lőttbeton szerkezet építésével.”
A Penta mélyépítési munkáiban is előfordultak emlékezetes kihívások. „Különösen nagy falat volt a főgyűjtő csatornák építése Csepelen, melyet egy konzorcium tagjaként végeztünk. A munkaárok egyedi megtámasztását kellett megoldani nagy táblás dúcolati rendszerrel, 6 méter alatti mélységben, talajvizes környezetben. Más területen sajtolási technológiát is alkalmaztunk (Pesterzsébet, Dunakeszi). Ma már rutinfeladatként építi a Penta Kft. ezeket a közműveket is, többek közt a BKISZ7 projekt keretein belül.”
A kedvenc projektjei között fontosnak tarja még kiemelni a Várnegyedben végzett beruházásokat is. „A Budai várban is végeztünk útfelújításokat és térkialakításokat egyaránt.
A Bécsi kapu tértől egészen a Dísztér végéig, emellett a Karmelita Kolostor előtti Színház utcai burkolat egyedi átépítését is mi kiviteleztük. A Szentháromság tér, a Mátyás templom, a Hess András tér és a Halászbástya mind-mind a világörökség részeként kiemelt jelentőségű terület, így nagyon boldog voltam, hogy ezekben a munkákban projekt koordinátorként vettem részt” – mutat rá Neubauer Péter.
A vezető szakember karrierje során végig a legjelentősebb kihívások frontvonalában dolgozott, ilyen lett volna a budai Táncsics utca is, szintén a Budai Várban. „A projekt előkészítésében részt vettem, azonban sajnos a korona vírus váratlanul közbeszólt, így a veszélyeztetett korcsoport tagjaként erről a munkáról le kellett mondanom” – mondja el.
Az 1971 óta az ágazatban dolgozó szakember a sikerei kulcsára is kitért. „Részben a közös gondolkodás, részben pedig az, hogy mindig a szakmai kihívásokat és az innovatív gondolkodást tartottam szem előtt.” Hozzáteszi: az alap, melyre építkezni lehet, a partnerekkel és beosztottakkal való együttműködés és egymás megbecsülése. „Az is fontos, hogy jómagam mindig alkotómunka részének tartottam, ha az egyeztetések alkalmával a megrendelő és tervező is hozzájárult a módosításokhoz. Ezáltal funkcionálisan és esztétikailag is a legkedvezőbb megoldást találhattuk meg.”
A kölcsönös megbecsülés tapasztalatai szerint a vállalatot is jellemzi. „Ha röviden akarnám kifejteni, hogy miben más a Penta, mint a többi hasonló profilú cég, akkor azt mondanám, hogy a fejlődésre való képességében. Bővebben azt is hozzátenném, hogy véleményem szerint a nagyon erős összetartás és munkavállalók kiemelkedő megbecsülése különbözteti meg a többi vállalattól.” A szakember hozzátette azt is, hogy a Penta Kft. mindig törekszik arra, hogy az építtető érdekeit is képviselje. „A megrendelő biztos lehet abban, hogy az egyedi javaslatait, igényeit is megvalósítják, mert számunkra is kiemelt fontosságú az elégedettsége.”
A cégnél tapasztalható jó kapcsolatrendszerben jelentős szerepe van a közös programoknak is. A szakember hangsúlyozza, a vállalat csapatával tett szakmai kirándulások során megoszthatják egymással a személyes benyomásaikat, a városok építészeti szépségét és a természet szeretetét. „A legnagyobb ilyen élményeim közé tartozik a Krakkóba, a Barcelonába, Dél-Csehországba és Marosvásárhelyre tett látogatás, az itt átélt közös programok és kalandok.”
Az interjú végén arra is kitér, miért volt számára megtisztelő az, hogy a Penta a Hónap Mérnöknek jelölte. „Úgy érzem, ez nem csupán erről a hónapról, vagy erről az évről szól. Az eddigi tapasztalataim és életutam mind benne van ebben az elismerésben.”