Az először tavaly ősszel megrendezett képzőművészeti programsorozatra idén már főszezonban kerül sor. A Ferenczy Múzeumban emellett már számos más művészeti projekt van tervben.
Erősíteni akarják a szentendrei Art Capital nemzetközi jellegét a szervezők, ennek érdekében 2017-ben a kiállítások kurátori rendszerben valósulnak meg. A kurátorok többek között Lengyelországból, Romániából, Németországból, Szlovéniából, Finnországból, Oroszországból és Spanyolországból érkeznek.
Gulyás Gábor, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója azt mondta: az ország jelenleg legnagyobb képzőművészeti rendezvénysorozata - amelyet először tavaly ősszel szerveztek meg kísérleti jelleggel - bizonyította, hogy a Pest megyei város ideális helyszíne a vizuális művészeteknek. Idén már a turisztikai főszezonban rendezik meg: június 24-től szeptember 24-ig tart majd az Art Capital. 2016-ban 52 ezer látogatója volt a sorozatnak, de Gulyás Gábor szerint ahhoz, hogy stabilan fennmaradjon a rendezvény, néhány év alatt el kell érniük a 100 ezres látogatottságot.
A múzeum tavaly év végén leadta három filiáléját, a verőcei Gorka-gyűjteményt, a zebegényi Szőnyi-gyűjteményt és a tápiószelei Blaskovich Múzeumot. Utóbbit a Mezőgazdasági Múzeum, előbbi kettőt a helyi önkormányzatok működtetik a továbbiakban. Mindez jelentős gazdasági tehertől szabadította meg a szentendrei múzeumot, amelynek a gazdálkodása így lényegesen kiszámíthatóbb lett - emelte ki Gulyás Gábor. Hozzátette, hogy tovább erősödik a régészeti főosztály, amely lényegesen több ásatáson dolgozik az elmúlt években megszokottnál.
Az igazgató a 2017-es tervekről azt mondta, hogy a tavalyi évhez hasonlóan idén is lesznek Szentendrén olyan kortárs művészeti kiállítások, amelyek nemzetközi perspektívában is kiemelkedők és a nagyközönség számára is vonzók. Több olyan kortárs művésznek is rendeznek tárlatot, aki korábban nem állított még ki Magyarországon, részleteket azonban egyelőre nem közölt.
A már elindított programokról szólva elmondta: folytatódik a Ferenczy Múzeumban a Szentendre-terem sorozata, amelynek keretében szentendrei művészek állíthatnak ki, s folytatják a jelenleg rossz állapotban lévő kismúzeumok felújítását is. Hamarosan megújul a Czóbel Múzeum állandó kiállítása, és egy olyan tárlat előkészítésen is dolgoznak, amely Szentendre első polgármesterének, Dumtsa Jenőnek állít emléket.
Az év első nagy kiállítása április elején nyílik a MűvészetMalomban. Ezen Bukta Imre, feLugossy László és Szirtes János új munkáival találkozhat majd a közönség. Már zajlanak az előkészületei Vajda Lajos 2018 végére tervezett életmű-kiállításának is.
Az építkezés vagy felújítás számtalan döntés meghozataláról szól, az egyik leginkább kritikus pont pedig az otthonunk stílusának megtalálása. Különösen akkor, ha több irányzat tetszik, vagy bizonytalanok vagyunk. Az olyan részletek esetében, amelyek meghatározóak az összkép szempontjából, illetve évtizedekig velünk maradnak, rendkívül fontos, hogy jól döntsünk. Ilyen a tető is, ami nagymértékben befolyásolja az épület megjelenését. Modern minimalizmus vagy klasszikus külcsín? A Terrán sík tetőcserepeinek letisztult vonalvezetése és gazdag színpalettája széles spektrumon teszi lehetővé a legmegfelelőbb modell kiválasztását. A Zenit Max és Rundo termékcsaládokkal a legmagasabb színvonalon valósíthatók meg a tetőálmok.