Többek között a költő karddal meghasogatott portréját is helyreállították.
A határon túl található nagyszalontai Csonkatorony felújítása az Arany-emlékév kapcsán kezdődött meg októberben. A mára már Romániában található településen álló legendás építmény ad otthont a híres költő emlékmúzeumának, itt őrzik az Arany-hagyaték számos elemét.
Budapesten a múzeum felújítása miatti kényszerszünetet kihasználva állíítottak helyre 25 tárgyat, melyek máskor az állandó tárlat részét képezik. A fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) többek között Arany János bútorain és személyes használati tárgyain dolgoztak a szakértők, amelyek egy szobának a részeit alkották valaha a költő otthonában.
Renoválták Barabás Miklós 1856-ban festett Arany János portréját is, mely a művészt 40 éves korában ábrázolja. A festményt eredetileg a nagyszalontai városházán állították ki, azonban mára megrongálódott. Sokáig azt hitték, szovjet katonák okoztak kárt benne, azonban nemrég kiderült, hogy még a költő életében támadta meg karddal egy dühbe jött férfi. A portrén jelentős hasítást hagyott a támadó fegyvere, melyet most sikerült szinte láthatatlanná tenniük a szakembereknek.
A festményen és a PIM-be hozott tárgyakon Csala Ildikó, Mátyás Eszter, Fritz Antal, Sipőcz Zoltán, Lencz Balázs és Mijátovics Zorka restaurátor dolgozott.
Az építkezés vagy felújítás számtalan döntés meghozataláról szól, az egyik leginkább kritikus pont pedig az otthonunk stílusának megtalálása. Különösen akkor, ha több irányzat tetszik, vagy bizonytalanok vagyunk. Az olyan részletek esetében, amelyek meghatározóak az összkép szempontjából, illetve évtizedekig velünk maradnak, rendkívül fontos, hogy jól döntsünk. Ilyen a tető is, ami nagymértékben befolyásolja az épület megjelenését. Modern minimalizmus vagy klasszikus külcsín? A Terrán sík tetőcserepeinek letisztult vonalvezetése és gazdag színpalettája széles spektrumon teszi lehetővé a legmegfelelőbb modell kiválasztását. A Zenit Max és Rundo termékcsaládokkal a legmagasabb színvonalon valósíthatók meg a tetőálmok.