Akár 15 millió eurós társasági adó kedvezmény is járhat a cégeknek az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásoknál a bekerült berendezések után. A támogatás bármilyen mértékű megtakarításra jár.
A júliusi kormányrendelet (176/2017. (VII. 4.) Korm. rendelet) alapján a társasági adó kedvezmény mértéke a beruházás elszámolható költségének harminc, középvállalkozások esetén negyven, illetve kisvállalkozások esetén akár ötven százalékáig is terjedhet, de legfeljebb 15 millió euró lehet.
„Az adókedvezménnyel együtt a beruházásunk a korábbiakhoz képest akár már feleannyi idő alatt is megtérülhet, hosszabb távon pedig fix költségcsökkenést eredményez, és ez végső soron versenyelőnyt is jelent” – idézte a hirado.hu H. Nagy Dánielt, a tanácsadó MAZARS szenior adómenedzserét.
Fontos tudnivaló, hogy a jogszabályok nem írnak elő minimumkövetelményeket a hatékonyság javulásával összefüggésben, vagyis bármilyen mértékű energiamegtakarításra jár a kedvezmény.
A beruházás elindítása előtt egy energetikai auditáló szervezet felméri az energiafogyasztási adatokat és becslést készít a tervezett beruházáshoz kapcsolódó megtakarítási lehetőségekről. A kivitelezés befejezése után átfogó energetikai auditot készít az elért energiamegtakarításról.
Amennyiben olyan beruházásról van szó, amely már a kormányrendelet hatályba lépése előtt megkezdődött, elegendő, ha az auditor az előzetes becslést az adókedvezmény bevallását megelőzően megteszi.
Az adókedvezményt az elszámolható költség alapján állapítják meg. Elszámolható költség kizárólag a megújuló energiaforrásból a saját fűtési, hűtési és ipari hőtermelési célra energiát előállító, villamos energia-termelésre nem képes, saját tevékenységet szolgáló berendezés bekerülési értéke lehet.
Ide tartoznak az elektromos – szondás, a talajvizes, a levegős – hőszivattyú, a gázmotoros hőszivattyú, a napkollektor és a saját hulladékból származó biogázt és biomasszát hasznosító berendezések. Az adókedvezménnyel nem elszámolható költség a villamos energiáról szóló törvény szerinti megújuló energiaforrásból villamos energia termelésére alkalmas bármely energiatermelő berendezés beruházási költsége, mint például a napelemes áramtermelés.