Az úgynevezett veganbottle egy francia fejlesztés eredménye, alapja a cukornád-feldolgozásban keletkezik.
Környezetkímélő vizes palackot fejlesztett ki egy francia feltaláló. A 41 éves Nicolas Moufflet olyan palackot gyárt, amely kizárólag növényi melléktermékből és állati hulladékból készül.
A szakember korábban hagyományos palackgyártó üzemekben volt vezető, két éve egy saját vállalkozást alapított. A táraság kimondott célja, hogy a borok, konyakok, pálinkák vagy üdítők és ásványvizek tárolása lebomló palackokban történjen.
A találmányban Moufflet a cukornád feldolgozásának fő melléktermékét, a kipréselt nádrostokat használja alapanyagként. A cég ehhez Afrikából és Indiából importál alapanyagot a franciaországi üzemébe. A növényi szálakból granulátumot alakítanak ki, majd a képlékeny, kémcsőszerű anyagot, fújással tágítják, formázzák. Így jön létre a „veganbottle”, amely az út szélére dobva is lebomlik, és nem terheli a környezetet.
Moufflet üzeme egyelőre a hagyományos, tehát kőolajtermékeket tartalmazó, és nem a környezetbarát palackokra alapozza évi 600 ezer eurós forgalmú vállalkozását. A haszon nyolcvan százalékát ezek adják, de a feltaláló tervei szerint az üzleti haszon ráta hamarosan megfordul.