A 12 ezer lakosú Üllőn egy szemétlerakóként működő, 1,3 hektáros, spontán fásítást alakított át a Pilisi Parkerdő multifunkciós városi erdővé.
Üllő Budapest agglomerációjának dinamikusan népesülő települése, ahová sok fiatal, gyermekes család költözik. Annak ellenére, hogy a település és környezete zöldfelülettel viszonylag jól ellátott, a helyiek fontosnak érezték a további zöldítést. Ezért 2022-ben azzal keresték meg a Pilisi Parkerdő Ráckevei Erdészetét, hogy szeretnének fásítani egy 1,3 hektáros, belterületi, önkormányzati tulajdonú területet - írja honlapján a Pilisi Parkerdő.
A Pilisi Parkerdő Városierdő-fejlesztési Programja elsősorban a fővárosi erdők megóvására és gyarapítására irányul, azonban a budapesti agglomeráció települései számára is egyre értékesebbek a helyi erdők ökoszisztéma-szolgáltatásai.
A Pilisi Parkerdő koncepciója az erdő ökológiai értéknövelése mellett a helyi közösség számára vonzó és hasznos infrastruktúra fejlesztését is tartalmazta. Ezért az új kis erdőben sétautakat alakítottak ki, erdei játszóteret, edzőeszközöket, tűzrakó helyet és közösségi események megtartására is alkalmas méretű szaletlit építettek.
Az egykori elhanyagolt, gondozatlan, illegális hulladéklerakó ma multifunkcionális városi erdő, amelynek bejáratánál naptár teszi nyilvánossá a szaletli-tűzrakó foglaltságát, mert a helyiek kora tavasztól késő őszig gyermekprogramok, születésnapok, baráti találkozók és más rendezvények helyszíneként használják. Az üllői városi erdő minden, a Pilisi Parkerdő által elképzelt és megvalósított szolgáltatása közkedvelt, így a település természetközeli, élő rekreációs, sport- és programhelyszínnel gyarapodott, miközben ökológiai értelemben is értéknövelés történt.