2024.10.07, Hétfő

Kincsem, a dunakeszi sportreptér, Zsengellér Gyula és Gál József a Pest Megyei Értéktárban

2016.01.07. 11:12

Négy sportértékkel gazdagodott a Pest Megyei Értéktár, a közgyűlés illetékes bizottsága egyhangú döntéssel vette fel Zsengellér Gyula labdarúgó (Cegléd) és Gál József birkózó pályafutását (Cegléd); a dunakeszi sportrepülőteret és a Kincsem-kultuszt (Tápiószentmárton, Göd). 

A megyei értéktárba a településekről érkezett pályázatok alapján kerülhetnek be az értékek, a legkiemelkedőbbeket pedig a megyei értéktár bizottság továbbítja a Magyar Értéktár felé, ahonnan kikerülhetnek a hungarikumok. 
A Pest megyei értéktár bizottság a Kincsem-kultuszt felterjesztette a Magyar Értéktár bizottságnak. Az indoklás szerint Kincsem, a legyőzhetetlen "csodakanca" 1874-ben látta meg a napvilágot Tápiószentmártonban. Pályafutása során 54 versenyen indult, és valamennyit megnyerte. Teljesítménye, amit azóta sem ért el a világ egyetlen versenylova sem, nemcsak tulajdonosának, hanem az egész magyar állattenyésztésnek hírnevet szerzett.
Az értéktárba több kategóriában - például épített örökség vagy kulturális örökség - lehet értékeket beterjeszteni; érdekes módon sport kategóriában kevés pályázat érkezett, annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedek számos sportsikert hoztak az országnak - mondta Ambrus András, a Pest megyei önkormányzat sajtófőnöke az MTI-nek.
A hungarikumok között is csak egyetlen sport kategóriájú található: Puskás Ferenc életműve.
Pest megye az értékekből vándorkiállítást állított össze, ahol száz fotón, kisfilmeken és tárgyakon keresztül ismerhetik meg az értékeket az érdeklődők. A megyei értéktárba jelenleg is folyamatosan érkeznek anyagok, így a tárlat anyaga később még bővülhet.

mti

fotó: pestmegye.hu

Galéria

DunakesziKultúraKincsem