A Strabag kivitelezésében az egykori Cséry-telepen a hulladék tömörítését végző központot hoznak létre, és mintegy 14 ezer négyzetméternyi területet parkosítanak.
A főváros több mint 1,8 milliárd forintot biztosít saját forrásból az egykori Cséry-telep egy részének kármentesítésére, melynek munkálatait a Strabag Zrt. végzi el - a helyszínen a mai napon tartottak sajtóbejárást, ismertetve a beruházás részleteit. A területen hozzák majd létre a dél-pesti kerületek hulladékainak tömörítését is végző logisztikai és szolgáltató központot. A beruházás várhatóan 2021 novemberében készül majd el.
A jelenleg használaton kívüli telken egy 21. századi építményt terveznek létrehozni. A fejlesztés keretében mintegy 14 ezer négyzetméternyi területet parkosítanak majd, a létesítményt pedig fákkal veszik körül. Ezen kívül felépítenek egy járműmosót és egy műhelyt is.
A területen alakítják ki a főváros egyik legnagyobb hulladékudvarát.
Egyszerre négy hulladékgyűjtő autó ürítheti majd a szemetet az átrakóba, amelyben egy présgép konténerekbe tömöríti a hulladékot. A beruházás megvalósulása után már nem egyesével kell a hulladékszállító járműveknek a szemetet Pusztazámorra vagy a hulladékhasznosító műbe eljuttatniuk, hanem két rakomány szemetet tömörítve szállít majd el egy vontató.
A tervek szerint naponta 20-25 hulladékgyűjtő autó üríti majd itt a szemetet, és a tömörítés után nyolc konténeres vontató viszi majd innen hulladékot.
A fejlesztésnek köszönhetően évente mintegy 110 ezer tonna szemetet tudnak tömörítve elszállítani a hulladékártalmatlanító helyekre.
Az átrakóállomással csökken a hulladék begyűjtését és szállítását végző célgépek szállítási ideje és a szállítási út távolsága, így a dél-pesti térségben a lakossági hulladék begyűjtését kevesebb járművel és gyorsabban lehet elvégezni, ezáltal csökken a járművek károsanyag-kibocsátása és a kerületek belső forgalomterhelése is.
A XVIII. kerületi Ipacsfa utcában lévő Cséry-telep évtizedeken át a főváros kommunális hulladéklerakója volt, később elkezdtek szennyvíziszapot is hordani oda, és illegális hulladéklerakónak is használták. Az érintett terület egy kis része csak az egész 60 hektáros telepnek.
Az autóiparból áthozott LEAN-mentalitásra alapozó szemlélettel tíz ország piacát hódította meg sikerrel a WKS Duna Polska. A júniusi Hónap Mérnökeként Csikós Gáborral, a többek között hidakhoz, alagutakhoz és nagyméretű darurendszerekhez is kulcsfontosságú acélszerkezeteket gyártó cég vezetőjével beszélgettünk.