Gödöllő polgármestere azonnali előlegfizetést sürgetett a helyi szemétszállító cég számára a működőképesség fenntartása érdekében hétfőn újságírók előtt.
Gödöllő polgármestere azonnali előlegfizetést sürgetett a helyi szemétszállító cég számára a működőképesség fenntartása érdekében hétfőn újságírók előtt.
Ha nem kapja meg sürgősen a működéshez szükséges forrást a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt.-től a gödöllői központú Zöld Híd Régió Nonprofit Kft., július 1-jétől a katasztrófavédelem veheti át a szemétszállítási kötelezettséget, mert a kft.-nek elfogyott a pénze - mondta egy sajtóbeszélgetésen Gémesi György, az önkormányzati tulajdonú közszolgáltató társulás elnöke, Gödöllő polgármestere (Gödöllői Lokálpatrióta Klub).
Az április 1-jével előállt helyzetben - amikortól nem a szolgáltató, hanem az NHKV Zrt. szedi be a szemétszállítási díjakat - nem jó megoldás a pénzek pályázati úton történő visszaosztása, hiszen közszolgáltatást végeznek - mondta Gémesi György, megjegyezve, hogy a nemzeti hulladékgazdálkodási társaság még egyetlen számlát sem tudott kibocsátani.
Kiemelte: miután a Zöld Híd jogszerűen már nem bocsáthat ki számlákat és nem szedhet be díjat, az NHKV Zrt. pedig ez idáig nem pótolta a kiesett bevételeket, a regionális hulladékgazdálkodási társulás - amely 108 település 300 ezer lakosának hulladékát kezeli - elért a működésképtelenség határára.
Gémesi György úgy vélte, hogy az azonnali megoldás az lehet, ha az NHKV Zrt. az év végéig előleg formájában odaadja a pénzt - ami szerinte meg is valósítható az országosan rendelkezésre álló 25 milliárd forintból. Hozzáfűzte: eközben áttekinthetik a költségeket, és annyit juttatnak vissza, amennyi a működéshez szükséges. Ugyanakkor az amortizációt is rendezni kell - hívta fel a figyelmet -, az országosan erre szánt 300 milliárd forintos uniós fejlesztési forrásból ez teljesíthető.
Elmondta: a 2012-es díjstop, majd a további, az állam felől érkező pénzügyi teher - sok más szolgáltatóhoz hasonlóan - a Zöld Híd esetében is jelentős hátrányokat okozott, hiszen a működtetés mellett az amortizációt, a rekultivációt is a bevételekből kellett volna fedezni. A polgármester fontosnak nevezte azt is, hogy a cégnek csaknem 270 munkavállalója van, többségük alacsonyan iskolázott. Az önkormányzati társulás a saját tartalékaiból még kéthavi fizetést tud biztosítani - tette hozzá.
Gémesi György szólt arról is, hogy bár nem ért egyet a kft. vagyonkezelésbe vételével, tudomásul veszi, mert "ezt a hatalmas értéket nem szabad szétverni, hanem megőrizni és fejleszteni kell". "Meggyőződésem, hogy a kormány nincs korrekt formában tájékoztatva" - fogalmazott.
45 településsel már felmondták a közszolgáltatási szerződést
Gyenes Szilárd projektvezető a háttérbeszélgetésen elmondta, hogy a cégnek jelenleg mintegy 75 millió forintos adó- és járuléktartozása van, de a szállítók felé is több mint 90 millió forintos a kötelezettségük. Rámutatott: a működéshez napi 9 millió forint szükséges, a gazdasági társaság jelenleg 60 millió forinttal rendelkezik, amihez az önkormányzati társulás további 30 millió forint hitelt biztosít, hogy július 1-jéig még működtetni lehessen a szolgáltatást. Tekintettel a kialakult helyzetre, a kft. június 14-én, kedden felmondta 45 településsel a közszolgáltatási szerződést - közölte.
Eddig 56 hulladékgazdálkodási közszolgáltató kért mintegy 5 milliárd forint előleget, folynak a kifizetések, a pénz az NHKV Zrt.-nél rendelkezésre áll - mondta Weingartner Balázs, a társaság elnök-vezérigazgatója pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. A tervek szerint legkésőbb június végéig minden kérelmező hozzájut a megítélt összeghez - közölte.
mti